СТОП БУЛІНГ!

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

Алгоритм дій педагогічного колективуу разі виявлення ситуації булінгу

- Якщо педагог, або будь-який інший працівник школи став свідком булінгу то, незалежно від того, поскаржилась йому жертва чи ні, він повинен проінформувати про цей випадок керівництво закладу освіти.

- Якщо педагог, або будь-який інший працівник школи отримав усне або письмове звернення від дитини, щодо жорстокого ставлення по відношенню до неї з боку однолітків, педагогів, або іншихосіб, то він повинен повідомити про це керівництво закладу освіти.

- Отримавши таке звернення, директор закладу освіти повинен скликати комісію з розгляду випадку булінгу та окреслити подальші дії.

- До складу такої комісії можуть входити адміністрація закладу освіти, педагоги, психолог, соціальний педагог.

- Якщо комісія кваліфікує випадок як булінг, а не одноразовий конфлікт, адміністрація закладу освіти повинна повідомити про це уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

- У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждала сторона не згодна з цим висновком, то вона має право звернутися до органів Національної поліції України.

- Забезпечити психологічний супровід здобувачів освіти, які постраждали від булінгу, стали його свідками, або вчинили цькування.


Алгоритм дій педагогічних працівників щодо запобігання випадків булінгу в учнівському середовищі

1. Усім учасникам освітнього процессу дотримуватись єдиної позиції, щонасильство, цькування, дискримінація є неприйнятними та неприпустимими у міжособистісних спілкуваннях.

2. Класним керівникам та вчителям-предметникам цікавитися життям своїх вихованців, відслідковувати ситуації, щодо проявів жорстокості та цькування в учнівських колективах, контролювати поведінку та взаємостосунки між дітьми на уроках та перервах.

3. Не залишати жоден випадок булінгу без уваги. Пояснювати учням, що будь-які насильницькі дії чи образливі слова є неприпустимими у міжгруповій взаємодії. Реакція усіх учасників освітнього процесу на будь-які прояви жорстокості та цькування має бути негайною.

4. Пояснювати учням, що навіть пасивне спостереження за знущанням і бійкою надихає кривдника продовжувати свої дії. Свідки події повинні захищати жертву насильства і, якщо треба, кликати на допомогу дорослих.

5. У кожному классному колективі виробити правила толерантної поведінки, слідкувати за їх дотриманням.

6. Систематично проводити у школі просвітницьку роботу увигляді виховних годин, бесід, тренінгів, уроків, правових ігор, вікторин, флеш-мобів, круглих столів, диспутів, годин відкритих думок, усних журналів, кінолекторіїв, для ознайомлення учнів з проблемою булінгу, та задля пропаганди безпечних, здорових стосунків, заснованих на взаємній повазі доброзичливості та толерантності. Залучати до цієї роботи соціально-психологічну службу, представників правоохоронних органів, служб соціального захисту, медичних установ та інших зацікавлених організацій.

7. Проводити просвітницьку роботу серед батьків з даної тематики.

8. Забезпечити психологічний супровід здобувачів освіти, які стали свідками булінгу, постраждали від нього, або вчинили цькування.

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, в наслідок чого могла бути чи булла заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого,

— тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене группою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення,

— тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, — тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років,—тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процессу — тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку» («Стаття 1734, Кодекс України про адміністративні правопорушення).

До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24 1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років

адміністративних правопорушень, передбачених, зокрема, статтею 1734 КУАП, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненного правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24 1 цього Кодексу. Відповідно до статті 241КУАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:

1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;

2) попередження;

3) догана або сувора догана;

4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи піднагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання (стаття 13 «Відповідальність неповнолітніх» КУАП).

Штрафи, якіпередбачено за знущання

- Моральне чи фізичне насильство, агресія – 340-850 грн.

- Дії з особливою жорстокістю, повторне порушення – 850-1700 грн.

- Приховування вчителем факту цькування – 1700-3400 грн, або виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку. Якщо правопорушення вчинили неповнолітні до 16 років, штраф сплачуватимуть батьки.

Протоколи за вчинення цього порушення уповноважені складати органи національної поліції України, а притягувати до адміністративної відповідальності будуть місцеві суди.

Дитяча лінія - 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу - 116 000

Гаряча лінія з питань запобігання насильству - 116 123 або 0 800 500 335

Уповноважений Верховної Ради з прав людини - 0 800 50 17 20

Уповноважений Президента України з прав дитини - 044 255 76 75

Центр надання безоплатної правової допомоги - 0 800 213 103

Національна поліція України - 102

Процедура подання учасниками освітнього процесузаяв про випадок булінгу (цькування) та їх розгляд

у закладі освіти

ЗАТВЕРДЖУЮ

Директор школи

______В. Харченко

Процедура подання учасниками освітнього процесу

заяв про випадок булінгу (цькування) та їх розгляд

у закладі освіти

Усі учасники освітнього процесу у разі виявлення випадків булінгу (цькування), учасниками або свідкамиякого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від іншихосіб, в обов’язковому порядку протягом дня повідомляють директорашколи у письмовій формі – заява.

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи булла заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого (Стаття 173-4. Кодекс України про адміністративні правопорушення).

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

- систематичність (повторюваність) діяння;

- наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Оформлення, подання заяв.

Заява заповнюється державною мовою, розбірливим почерком. Виправлення не допускаються. У заяві необхідно вказати:

- прізвище, ім’я, по батькові заявника, адресу фактичного проживання, контактний телефон;

- навести розгорнутий виклад фактів щодо виявлених випадків булінгу (цькування);

- зазначити дату подання заяви та підписати особисто.

1. Заявниками можуть бути здобувачі освіти, їх батьки/законні представники, працівники освітнього закладу та інші особи.

2. Розгляд та неупереджене з’ясування обставин випадків булінгу (цькування) здійснюється відповідно до поданих заявниками заяв.

3. Заяви, що надійшли на електронну пошту отримує секретар, яка зобов’язана терміново повідомити керівника закладу освіти.

4. Прийом та реєстрацію поданих Заяв здійснює особисто керівник установи.

5. Заяви реєструються в окремому журналі реєстрації.

6. Розгляд Заявз дійснює керівник установи з дотриманням конфіденційності.

Розгляд заяв щодо випадків булінгу (цькування)

1. За заявою керівник закладу освіти видає рішення про проведення розслідування випадків булінгу (цькування) із визначенням уповноважених осіб не пізніше 3-ох робочих днів з дати прийняття заяви.

2. У складі комісії педагогічні працівники (у тому числі психолог, соціальний педагог), керівник закладу освіти та інші зацікавлені особи.

3. Комісія у своїй діяльності керується законодавством України та іншими нормативними документами і актами.

4. З метою розслідування випадків булінгу (цькування) уповноважені особи мають право вимагати письмові пояснення та матеріали у сторін.

5. Розслідування випадку булінгу (цькування) уповноваженими особами здійснюється упродовж 10-ти робочих днів з дати прийняття заяви.

6. Якщо Комісія визначила, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, (відповідні дії носять систематичний характер), то керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція) та служби у справах дітей.

7. У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу має повідомити постраждалого.

8. Рішення Комісії приймаються більшістю її членів та реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.

9. Потерпілий чи його/її представник можуть звертатися відразу до уповноважених органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та служби у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).

10. Батьки зобов’язані виконувати рішення та рекомендації Комісії.

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ

Наказ Міністерства освіти і науки України 28 грудня 2019 року N 1646 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020 р. за N 111/34394 "Порядок реагування на випадки булінгу (цькування)"

Постанова КМУ від 21.11.2013 р. № 896 "Про затвордження порядку виявлення сімей (осіб ), які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціального супроводу таких сімей ( осіб )"

Постанова КМУ від 03.10.2018 р. № 800 "Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров'ю"

Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству від 07.12.2017 р. № 2229-VIII"

Лист МОН № 1/9-414 від 27.06.19 року "Деякі питання щодо створення у 2019-2020 н.р безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок"

Лист МОН України № 1646 від 28.12.2019 року "Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти"

Наказ ВКМР Департаменту освіти і науки № 232 від 14.08.2019 р. "Про організацію роботи з превентивного виховання в закладах загальної середньої освіти у 2019-2020 н.р."

План заходів ВКМР Департаменту освіти і науки від 14.08.2019 № 232 щодо організації роботи з превентивного виховання взакладах загальної середньої освіти в 2019/2020 навчальному році

Порядок дій до наказу ВКМР Департаменту освіти і науки від 14.08.2019 р. № 232 у разі вчинення учнямизакладів загальної середньої освіти правопорушень і злочинів

Порядок дій до наказу ВКМР Департаменту освіти і науки від 14.08.2019 р. № 232 щодо запобігання і протидії булінгу в закладах освіти та реагування у випадку виявлення булінгу

Наказ КНВК № 35 "Імпульс" від 13.09.2019 року № 287а-в "Про створення шкільної служби порозуміння у КНВК № 35 "Імпульс"

Наказ КНВК № 35 "Імпульс" від 03.09.2019 р. № 220-в " Про організацію роботи з превентивного виховання у КНВК № 35 "Імпульс" у 2019-2020 н.р."

  1. НАКАЗ Про організацію роботи з превентивного виховання у КНВК № 35 у 2019/2020 навчальному році від 03.09.2019 р. № 220-в
  2. План заходів у КНВК №35 «Імпульс» щодо організації роботи з превентивного виховання в 2019/2020 навчальному році

Порядок дій щодо запобігання і протидії булінгу в закладі освіти та реагування у випадку виявлення булінгу в закладі освіти

  1. Порядок подання заяви про випадки булінгу (цькування)

https://docs.google.com/document/d/1qHBLtxE1yXHK2pQP732uvIpjOv6zGqOvJOczie_nOcw/edit

  1. Зразок заяви

https://docs.google.com/document/d/14zpjAd-u_ZkQaOBBq1J09Vz6CQ45d75bnce0FEk57SQ/edit

  1. Процедура розгляду заяви

https://docs.google.com/document/d/14X_5akfGSwfaQfmM_rM4DEYzMluSzoS0--41ywRGjbQ/edit

  1. Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб причетних до нього

https://docs.google.com/document/d/1gNVEG_YU-v8iIlHxIejNSbqb-tdDRiTgVU5PE9X98Gs/edit

  1. Механізм взаємодії учасників освітнього процесу в разі виявлення випадку жорстокого поводження з дітьми

https://docs.google.com/document/d/1kQvwGsomUBhen17cruoTDlWBsduHDREcHibgc_lMJ3U/edit

  1. Алгоритм дій працівника закладу освіти в разі виявлення випадку насильства над дитиною

https://docs.google.com/document/d/14dDThApJNPakDTUlh4HhdspJ8WJSUI6IAkcCQWtdPic/edit

  1. Рекомендації щодо організації роботи з попередження насильства серед неповнолітніх

https://docs.google.com/document/d/1GPNyy0x1E6JpXXaTe8X_v_HsEMCEEhRpBROpCKY82hk/edit

  1. Алгоритм дій класного керівника в разі виявлення булінгу в дитячому середовищі

https://docs.google.com/document/d/11mlHtj3lqUV78Ld2sgQhmmchFyJLLiiH6RTG6jI3Tp8/edit

Школам пропонують ухвалити меморандум співпраці між педагогами, батьками та учнями

https://nus.org.ua/news/shkolam-proponuyut-uhvalyty-memorandum-spivpratsi-mizh-pedagogamy-batkamy-ta-uchnyamy/

Меморандум співпраці між усіма учасниками освітнього процесу: педагогами, учнями та батьками запропонований МОН України

https://nus.org.ua/memorandum/

Меморандум про співпрацю з батьківською громадськістю

https://docs.google.com/document/d/1I6JyQIQfW0xEbP82tgJh6rqSQOUwrZNueSeXnvWA6z8/edit

Булінг - ми всі можемо допомогти це зупинити

http://www.edu.gov.on.ca/eng/multi/ukrainian/BullyingUK.pdf

Навчіть дитину захищатися

https://mon.gov.ua/storage/app/media/pozashkilna/bezpeka/manual-kindergarten.pdf

Зразок заяви для батьків

Директору

Нижньоторгаївської

загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів

Нижньлсірогозької районної ради

Хенсонської області

Харченко В.В.

__________________ (ПІБ одного

з батьків)

контактнийтел.

З А Я В А

Доводжу до Вашого відома, що останнім часом мій син (донька) ______________________________ (ПІБ дитини), постійно зазнає морального та фізичного тиску з боку учнів (учениць) _______ (класу) ______________________________________________ (ПІБ дітей-кривдників).

Прошу терміново розібратися в ситуації, що склалася.

Додатково вказати обставини, причини, можливі попередні прояви булінгу, прізвища присутніх при вчиненні дій, які постраждалий визнав як булінг тощо.Додати документи, письмові свідчення, посилання на інші джерела, які можуть містити докази булінгу (цькування) тощо.

Дата_________________ Підпис _____________

Зразок заяви для учнів

Директору

Нижньоторгаївської

загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів

Нижньосірогозької районної ради

Хенсонської області

Харченко В.В.

__________ (ПІБ учня)

З А Я В А


(Дата, коли було зафіксовано факт булінгу) на перерві учень (учениця) ____________________ (ПІБ) у присутності однокласників словесно мене образила та нанесла тілесні пошкодження. Це призвело до нервового зриву, відмови бути присутнім на уроках. Звертаю Вашу увагу на те, що учень (учениця) ______________________(ПІБ) не вперше застосовує такий вид цькування по відношенню до мене та до інших учнів класу. Прошу вивчити факти, зазначені у заяві, та захистити мене від жорстокого поводження і психічного насилля з боку однокласниці (однокласника) ________________________ (ПІБ).

Додатково вказати обставини, причини, можливі попередні прояви булінгу, прізвища присутніх про вчинені дій, які постраждалий визнав як булінг тощо. Додати документи, письмові свідчення, посилання на інші джерела, які можуть містити докази булінгу (цькування) тощо.

Дата_________________ Підпис _____________

ЗРАЗОК

Директору Нижньторгаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Нижньосірогозької районної ради Херсонської області Харченко В.В.
ПІБ заявника (повністю), вчителя, учня класу, батька, матері
Домашня адреса: ___________________________________
Контактний телефон: ___________________________________

ЗАЯВА

Я, _____________________ , інформую про випадок булінгу над учнем __________________________________________ з боку _______________________ або групи учнів:___________________ .

(Далі в довільній формі викладаються докладно всі обставини)

До заяви додаю фото- та відеоматеріали (за наявності).

Дата Підпис

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)

та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

Алгоритм дій педагогічного колективуу разі виявлення ситуації булінгу

- Якщо педагог, або будь-який інший працівник школи став свідком булінгу то, незалежно від того, поскаржилась йому жертва чи ні, він повинен проінформувати про цей випадок керівництво закладу освіти.

- Якщо педагог, або будь-який інший працівник школи отримав усне або письмове звернення від дитини, щодо жорстокого ставлення по відношенню до неї з боку однолітків, педагогів, або іншихосіб, то він повинен повідомити про це керівництво закладу освіти.

- Отримавши таке звернення, директор закладу освіти повинен скликати комісію з розгляду випадку булінгу та окреслити подальші дії.

- До складу такої комісії можуть входити адміністрація закладу освіти, педагоги, психолог, соціальний педагог.

- Якщо комісія кваліфікує випадок як булінг, а не одноразовий конфлікт, адміністрація закладу освіти повинна повідомити про це уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

- У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждала сторона не згодна з цим висновком, то вона має право звернутися до органів Національної поліції України.

- Забезпечити психологічний супровід здобувачів освіти, які постраждали від булінгу, стали його свідками, або вчинили цькування.

Алгоритм дій педагогічних працівників щодо запобігання

випадків булінгу в учнівському середовищі

1. Усім учасникам освітнього процессу дотримуватись єдиної позиції, щонасильство, цькування, дискримінація є неприйнятними та неприпустимими у міжособистісних спілкуваннях.

2. Класним керівникам та вчителям-предметникам цікавитися життям своїх вихованців, відслідковувати ситуації, щодо проявів жорстокості та цькування в учнівських колективах, контролювати поведінку та взаємостосунки між дітьми на уроках та перервах.

3. Не залишати жоден випадок булінгу без уваги. Пояснювати учням, що будь-які насильницькі дії чи образливі слова є неприпустимими у міжгруповій взаємодії. Реакція усіх учасників освітнього процесу на будь-які прояви жорстокості та цькування має бути негайною.

4. Пояснювати учням, що навіть пасивне спостереження за знущанням і бійкою надихає кривдника продовжувати свої дії. Свідки події повинні захищати жертву насильства і, якщо треба, кликати на допомогу дорослих.

5. У кожному классному колективі виробити правила толерантної поведінки, слідкувати за їх дотриманням.

6. Систематично проводити у школі просвітницьку роботу увигляді виховних годин, бесід, тренінгів, уроків, правових ігор, вікторин, флеш-мобів, круглих столів, диспутів, годин відкритих думок, усних журналів, кінолекторіїв, для ознайомлення учнів з проблемою булінгу, та задля пропаганди безпечних, здорових стосунків, заснованих на взаємній повазі доброзичливості та толерантності. Залучати до цієї роботи соціально-психологічну службу, представників правоохоронних органів, служб соціального захисту, медичних установ та інших зацікавлених організацій.

7. Проводити просвітницьку роботу серед батьків з даної тематики.

8. Забезпечити психологічний супровід здобувачів освіти, які стали свідками булінгу, постраждали від нього, або вчинили цькування.

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, в наслідок чого могла бути чи булла заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого,

— тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене группою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення,

— тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, — тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років,—тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процессу — тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку» («Стаття 1734, Кодекс України про адміністративні правопорушення).

До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24 1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років

адміністративних правопорушень, передбачених, зокрема, статтею 1734 КУАП, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненного правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24 1 цього Кодексу. Відповідно до статті 241КУАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:

1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;

2) попередження;

3) догана або сувора догана;

4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи піднагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання (стаття 13 «Відповідальність неповнолітніх» КУАП).

Штрафи, якіпередбачено за знущання

- Моральне чи фізичне насильство, агресія – 340-850 грн.

- Дії з особливою жорстокістю, повторне порушення – 850-1700 грн.

- Приховування вчителем факту цькування – 1700-3400 грн, або виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку. Якщо правопорушення вчинили неповнолітні до 16 років, штраф сплачуватимуть батьки.

Протоколи за вчинення цього порушення уповноважені складати органи національної поліції України, а притягувати до адміністративної відповідальності будуть місцеві суди.

Дитяча лінія - 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу - 116 000

Гаряча лінія з питань запобігання насильству - 116 123 або 0 800 500 335

Уповноважений Верховної Ради з прав людини - 0 800 50 17 20

Уповноважений Президента України з прав дитини - 044 255 76 75

Центр надання безоплатної правової допомоги - 0 800 213 103

Національна поліція України - 102

Процедура подання учасниками освітнього процесузаяв про випадок булінгу (цькування) та їх розгляд

у закладі освіти

ЗАТВЕРДЖУЮ

Директор школи

______В. Харченко

Процедура подання учасниками освітнього процесу

заяв про випадок булінгу (цькування) та їх розгляд

у закладі освіти

Усі учасники освітнього процесу у разі виявлення випадків булінгу (цькування), учасниками або свідкамиякого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від іншихосіб, в обов’язковому порядку протягом дня повідомляють директорашколи у письмовій формі – заява.

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи булла заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого (Стаття 173-4. Кодекс України про адміністративні правопорушення).

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

- систематичність (повторюваність) діяння;

- наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Оформлення, подання заяв.

Заява заповнюється державною мовою, розбірливим почерком. Виправлення не допускаються. У заяві необхідно вказати:

- прізвище, ім’я, по батькові заявника, адресу фактичного проживання, контактний телефон;

- навести розгорнутий виклад фактів щодо виявлених випадків булінгу (цькування);

- зазначити дату подання заяви та підписати особисто.

1. Заявниками можуть бути здобувачі освіти, їх батьки/законні представники, працівники освітнього закладу та інші особи.

2. Розгляд та неупереджене з’ясування обставин випадків булінгу (цькування) здійснюється відповідно до поданих заявниками заяв.

3. Заяви, що надійшли на електронну пошту отримує секретар, яка зобов’язана терміново повідомити керівника закладу освіти.

4. Прийом та реєстрацію поданих Заяв здійснює особисто керівник установи.

5. Заяви реєструються в окремому журналі реєстрації.

6. Розгляд Заявз дійснює керівник установи з дотриманням конфіденційності.

Розгляд заяв щодо випадків булінгу (цькування)

1. За заявою керівник закладу освіти видає рішення про проведення розслідування випадків булінгу (цькування) із визначенням уповноважених осіб не пізніше 3-ох робочих днів з дати прийняття заяви.

2. У складі комісії педагогічні працівники (у тому числі психолог, соціальний педагог), керівник закладу освіти та інші зацікавлені особи.

3. Комісія у своїй діяльності керується законодавством України та іншими нормативними документами і актами.

4. З метою розслідування випадків булінгу (цькування) уповноважені особи мають право вимагати письмові пояснення та матеріали у сторін.

5. Розслідування випадку булінгу (цькування) уповноваженими особами здійснюється упродовж 10-ти робочих днів з дати прийняття заяви.

6. Якщо Комісія визначила, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, (відповідні дії носять систематичний характер), то керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція) та служби у справах дітей.

7. У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу має повідомити постраждалого.

8. Рішення Комісії приймаються більшістю її членів та реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.

9. Потерпілий чи його/її представник можуть звертатися відразу до уповноважених органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та служби у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).

10. Батьки зобов’язані виконувати рішення та рекомендації Комісії.

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ

Наказ Міністерства освіти і науки України 28 грудня 2019 року N 1646 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020 р. за N 111/34394 "Порядок реагування на випадки булінгу (цькування)"

Постанова КМУ від 21.11.2013 р. № 896 "Про затвордження порядку виявлення сімей (осіб ), які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціального супроводу таких сімей ( осіб )"

Постанова КМУ від 03.10.2018 р. № 800 "Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров'ю"

Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству від 07.12.2017 р. № 2229-VIII"

Лист МОН № 1/9-414 від 27.06.19 року "Деякі питання щодо створення у 2019-2020 н.р безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок"

Лист МОН України № 1646 від 28.12.2019 року "Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти"

Наказ ВКМР Департаменту освіти і науки № 232 від 14.08.2019 р. "Про організацію роботи з превентивного виховання в закладах загальної середньої освіти у 2019-2020 н.р."

План заходів ВКМР Департаменту освіти і науки від 14.08.2019 № 232 щодо організації роботи з превентивного виховання взакладах загальної середньої освіти в 2019/2020 навчальному році

Порядок дій до наказу ВКМР Департаменту освіти і науки від 14.08.2019 р. № 232 у разі вчинення учнямизакладів загальної середньої освіти правопорушень і злочинів

Порядок дій до наказу ВКМР Департаменту освіти і науки від 14.08.2019 р. № 232 щодо запобігання і протидії булінгу в закладах освіти та реагування у випадку виявлення булінгу

Наказ КНВК № 35 "Імпульс" від 13.09.2019 року № 287а-в "Про створення шкільної служби порозуміння у КНВК № 35 "Імпульс"

Наказ КНВК № 35 "Імпульс" від 03.09.2019 р. № 220-в " Про організацію роботи з превентивного виховання у КНВК № 35 "Імпульс" у 2019-2020 н.р."

  1. НАКАЗ Про організацію роботи з превентивного виховання у КНВК № 35 у 2019/2020 навчальному році від 03.09.2019 р. № 220-в
  2. План заходів у КНВК №35 «Імпульс» щодо організації роботи з превентивного виховання в 2019/2020 навчальному році

Порядок дій щодо запобігання і протидії булінгу в закладі освіти та реагування у випадку виявлення булінгу в закладі освіти

  1. Порядок подання заяви про випадки булінгу (цькування)

https://docs.google.com/document/d/1qHBLtxE1yXHK2pQP732uvIpjOv6zGqOvJOczie_nOcw/edit

  1. Зразок заяви

https://docs.google.com/document/d/14zpjAd-u_ZkQaOBBq1J09Vz6CQ45d75bnce0FEk57SQ/edit

  1. Процедура розгляду заяви

https://docs.google.com/document/d/14X_5akfGSwfaQfmM_rM4DEYzMluSzoS0--41ywRGjbQ/edit

  1. Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб причетних до нього

https://docs.google.com/document/d/1gNVEG_YU-v8iIlHxIejNSbqb-tdDRiTgVU5PE9X98Gs/edit

  1. Механізм взаємодії учасників освітнього процесу в разі виявлення випадку жорстокого поводження з дітьми

https://docs.google.com/document/d/1kQvwGsomUBhen17cruoTDlWBsduHDREcHibgc_lMJ3U/edit

  1. Алгоритм дій працівника закладу освіти в разі виявлення випадку насильства над дитиною

https://docs.google.com/document/d/14dDThApJNPakDTUlh4HhdspJ8WJSUI6IAkcCQWtdPic/edit

  1. Рекомендації щодо організації роботи з попередження насильства серед неповнолітніх

https://docs.google.com/document/d/1GPNyy0x1E6JpXXaTe8X_v_HsEMCEEhRpBROpCKY82hk/edit

  1. Алгоритм дій класного керівника в разі виявлення булінгу в дитячому середовищі

https://docs.google.com/document/d/11mlHtj3lqUV78Ld2sgQhmmchFyJLLiiH6RTG6jI3Tp8/edit

Школам пропонують ухвалити меморандум співпраці між педагогами, батьками та учнями

https://nus.org.ua/news/shkolam-proponuyut-uhvalyty-memorandum-spivpratsi-mizh-pedagogamy-batkamy-ta-uchnyamy/

Меморандум співпраці між усіма учасниками освітнього процесу: педагогами, учнями та батьками запропонований МОН України

https://nus.org.ua/memorandum/

Меморандум про співпрацю з батьківською громадськістю

https://docs.google.com/document/d/1I6JyQIQfW0xEbP82tgJh6rqSQOUwrZNueSeXnvWA6z8/edit

Булінг - ми всі можемо допомогти це зупинити

http://www.edu.gov.on.ca/eng/multi/ukrainian/BullyingUK.pdf

Навчіть дитину захищатися

https://mon.gov.ua/storage/app/media/pozashkilna/bezpeka/manual-kindergarten.pdf

Зразок заяви для батьків

Директору

Нижньоторгаївської

загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів

Нижньлсірогозької районної ради

Хенсонської області

Харченко В.В.

__________________ (ПІБ одного

з батьків)

контактнийтел.

З А Я В А

Доводжу до Вашого відома, що останнім часом мій син (донька) ______________________________ (ПІБ дитини), постійно зазнає морального та фізичного тиску з боку учнів (учениць) _______ (класу) ______________________________________________ (ПІБ дітей-кривдників).

Прошу терміново розібратися в ситуації, що склалася.

Додатково вказати обставини, причини, можливі попередні прояви булінгу, прізвища присутніх при вчиненні дій, які постраждалий визнав як булінг тощо.Додати документи, письмові свідчення, посилання на інші джерела, які можуть містити докази булінгу (цькування) тощо.

Дата_________________ Підпис _____________

Зразок заяви для учнів

Директору

Нижньоторгаївської

загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів

Нижньосірогозької районної ради

Хенсонської області

Харченко В.В.

__________ (ПІБ учня)

З А Я В А


(Дата, коли було зафіксовано факт булінгу) на перерві учень (учениця) ____________________ (ПІБ) у присутності однокласників словесно мене образила та нанесла тілесні пошкодження. Це призвело до нервового зриву, відмови бути присутнім на уроках. Звертаю Вашу увагу на те, що учень (учениця) ______________________(ПІБ) не вперше застосовує такий вид цькування по відношенню до мене та до інших учнів класу. Прошу вивчити факти, зазначені у заяві, та захистити мене від жорстокого поводження і психічного насилля з боку однокласниці (однокласника) ________________________ (ПІБ).

Додатково вказати обставини, причини, можливі попередні прояви булінгу, прізвища присутніх про вчинені дій, які постраждалий визнав як булінг тощо. Додати документи, письмові свідчення, посилання на інші джерела, які можуть містити докази булінгу (цькування) тощо.

Дата_________________ Підпис _____________

ЗРАЗОК

Директору Нижньторгаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Нижньосірогозької районної ради Херсонської області Харченко В.В.
ПІБ заявника (повністю), вчителя, учня класу, батька, матері
Домашня адреса: ___________________________________
Контактний телефон: ___________________________________

ЗАЯВА

Я, _____________________ , інформую про випадок булінгу над учнем __________________________________________ з боку _______________________ або групи учнів:___________________ .

(Далі в довільній формі викладаються докладно всі обставини)

До заяви додаю фото- та відеоматеріали (за наявності).

Дата Підпис

Кiлькiсть переглядiв: 2499

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.